Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Aile Hekimi

Herkes adı belirtilmiş bir pratisyen hekime atanmış olma hakkına sahiptir – bağ kurabileceği bir aile hekimine.

Tanım

Aile hekimi, belediye ile aile hekimleri sistemine katılmak sözleşme yapmış bir pratisyen hekimdir. Herkes adı belirtilmiş bir pratisyen hekime atanmış olma hakkına sahiptir. Doktor, hastaları için erişilebilir olmalı ve onlara doktor listesinde olmayan kişilere göre öncelik tanımalıdır.

Bir hastanede tedavi edilecek iseniz, aile hekiminiz size bir tedavi yeri seçmenize de yardımcı olacaktır.

Hangi doktoru aile hekimi olarak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz, ancak doktorun boş kapasitelere sahip olması ve aile hekimleri sistemine katılmış olması gerekir. Yaşadığınızdan farklı bir beldedeki bir aile hekimini seçebilirsiniz. Aile hekimleri sistemine dahil olmayan bir doktoru seçmekte de özgürsünüz, ancak o zaman daha yüksek bir katılım payı ödersiniz. 16 yaşın altındaki çocukların velayetine sahipseniz, çocuğunuz için de aile hekimi seçebilirsiniz. Huzurevinde kalıyorsanız, aile hekiminizi tutma hakkınız vardır, ancak orada kaldığınız sürece size huzurevi doktoru bakacaktır.

Hedef Kitle

Norveç'te ikamet eden herkes

Hizmet bedeli

Bir katılım payı ödeyeceksiniz.

Yasalar

Belediye bu hizmeti sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca bakınız

Sağlık ve Bakım Hizmetleri Yasası § 3-1 ve § 3-2

Hasta ve Kullanıcı Hakları Yasası § 2-1c ve Bölüm 7.

Forskrift om fastlegeordning i kommunene
Forskrift om stønad til dekning av utgifter til undersøkelse og behandling hos lege
Helsepersonelloven
Helse- og omsorgstjenesteloven
Pasient- og brukerrettighetsloven

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Bir beldeden diğerine taşınırsanız, taşındığınızı nüfus kayıt dairesine bildirmek zorundasınız. Çalışma ve Yardım Kurumu/HELFO'dan, yeni belediyenin listesinde hangi aile hekimlerinin boş yerleri olduğu hakkında bir mektup alacaksınız Bunlardan birini seçebilir veya halihazırda gittiğiniz aile hekimine bağlı kalabilirsiniz.

https://helsenorge.no/behandlere/bytte-av-fastlege  sitesinde gitmek istediğiniz aile hekimini arayabilirsiniz. İstediğiniz aile hekiminin boş yeri yoksa, kendinizi bekleme listesine de yazdırabilirsiniz.

İnternetiniz yoksa, 800HELSE (800 43 573) numaralı telefondan HELFO'yu arayın. Aramadan önce, (11 basamaklı) kimlik numaranızı hazır bulundurun. Size erişilebilir aile hekimlerini bildirecekler ve boş kapasiteye sahip oldukları takdirde sizi istediğiniz aile hekiminin listesine koyacaklardır.

Değişiklik, değişikliğin kaydedilmesinden sonraki ayın ilk gününden itibaren geçerlidir. Yeni bir aile hekiminiz olduğunu doğrulayan bir mektup alacaksınız.

İtiraz olanağı

Aile hekiminizden memnun değilseniz, değiştirme hakkınızı kullanabilirsiniz. Aile hekiminizi her takvim yılı için iki kez değiştirme hakkına sahipsiniz.

Tjenesten oppdatert: 04.05.2020 14:37