Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Bakımevi

Bakımevi; yaşlılar, hastalar veya engelli insanlar için özel olarak tasarlanmış bir evdir.

Tanım

Bakımevi, engelli insanlar için uyarlanmış ve konut sakinlerinin ihtiyaç halinde tam zamanlı bakım alabilmeleri için tasarlanmış bir evdir. Ev, sakinlerinin kendi evidir. Burada oturanlar, diğer sakinlerle aynı koşullarla kira öder ve ev hizmetleri alır.

Hedef Kitle

Yaşlılar, hastalar, engelli insanlar ve diğerleri.

Kriterler/Koşullar

Belediye bakımevini kabul edilmiş kurallara göre tahsis eder.

Yasalar

Bu, kanunen verilmesi gereken bir hizmet değildir. Bakımevinde kalma, kira sözleşmeleri ve Kira Yasası ile düzenlenir. Bakımevi tahsisi, Kamu İdaresi Kanunundan doğan hak ve yükümlülüklerle birlikte tek bir karardır.

Husleieloven
Forvaltningsloven

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Bakımevi başvurusunda yardım için belediye ile iletişime geçebilirsiniz veya ihtiyacınız olduğunda başkalarından size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Sizin adınıza bir başkası başvuruda bulunacak ise, bunun için vekalete sahip olması gerekir.

Dosya inceleme

Belediye, meseleyi çözmek için gerekli bilgileri toplayacaktır. Bundan sonra bir karar alınır. Genellikle kararla birlikte aynı zamanda bir gerekçe de alırsınız. Karardan memnun olmadığınız zaman, mümkün olursa her zaman bir gerekçe alacaksınız. Gerekçe eklenmemiş ise, karara itiraz süresi dolmadan önce belediyeye başvurarak bunu elde edebilirsiniz.

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun kalmazsanız, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde belediye nezdinde itirazda bulunabilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Rehberliğe ihtiyacınız varsa, belediye ile iletişime geçebilirsiniz. Belediye kararında ısrar ederse dava, itirazınızın onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek olan belediyenin kendi itiraz kuruluna gönderilecektir.

Tjenesten oppdatert: 08.05.2020 15:33