Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Belediye kredisi (sosyal kredi)

Bankadan kredi almakta zorlanıyorsunuz, belediyeden kredi almanız mümkündür. Ancak, krediyi geri ödeyecek durumda olmanız gerekir.

Tanım

Sosyal hizmetleri krediyi maddi bir destek şeklinde verebilir. Krediyi ancak, başvuru tarihinde para birikiminiz varsa veya gerçekte erişilemeyen maddi kaynaklara sahipseniz alabilirsiniz. Örneğin; şu anda arabanızı, evinizi satıyor veya maaş ödemesi ya da işsizlik parası bekliyor olabilirsiniz.

Hedef Kitle

Geçici olarak yemek, kıyafet, kira ve elektrik gibi geçim masraflarını ödeyemeyen ya da zor bir durumda mali yardıma ihtiyacı olanlar.

Kriterler/Koşullar

Belediye kredisini almanın temel koşulu, genel olarak maddi destek ile aynıdır. Kredi, kendi geçimlerini sağlayamayan kişilere veya zorlu bir hayat durumunun üstesinden gelmek veya buna uyum sağlamak için krediye ihtiyaç duyanlara verilebilir. Buna ek olarak, başvuru sahibinin krediyi geri ödeyebilecek durumda olma olasılığı da olmalıdır.

Broşürler, belgeler, haritalar vb.

Yasalar

Belediye, maddi desteğin bir kredi şeklinde verilip verilmeyeceğine kendisi karar verir. Bakınız özellikle Sosyal Hizmetler Yasası §§ 18, 19, 21 ve Bölüm 2.

Forvaltningsloven
Sosialtjenesteloven

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Kredi başvurusunda yardım almak için Çalışma ve Yardım Kurumu ile iletişime geçin.

Dosya inceleme

Belediye (Çalışma ve Yardım Kurumu) maddi durumunuzu değerlendirecek ve çözüm önerilerinde bulunabilecektir. Bundan sonra bir karar alınır. Kararda, krediyi alıp alamayacağınız ve hangi şartların geçerli olduğu belirtilecektir.

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almakla yükümlüdür. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri ile birlikte kararın tahminen ne zaman alınacağına dair yazılı bir cevap alacaksınız.

İtiraz olanağı

Karara, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde itirazda bulunabilirsiniz İtirazı, kararı alan kuruma göndermelisiniz. İtirazınızda, kararda neyin değiştirilmesini belirtmeli ve bunu gerekçelendirmelisiniz. Belediye size sadece rehberlik sağlayacaktır. İtiraz makamı valiliktir. İtiraz buraya gönderilmeden önce, kararı alan belediye makamı, bunun değiştirilmesi için bir neden olup olmadığını değerlendirecektir.

Tjenesten oppdatert: 06.05.2020 10:52