Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Uzun süreli hastalık durumunda evde eğitim

Bir öğrenci, hastalık nedeniyle uzun süre okula gelemeyecek ise kendi evinde eğitim alma hakkına sahip olabilir. Okul, öğrencinin durumunu ve beklenen devamsızlığa göre bir değerlendirme yapacaktır.

Tanım

Okul çağındaki çocukların eğitim alma hakkı vardır. Çocuk, hastalıktan dolayı uzun süre okula gelemeyecek ise, okulun öğrencinin evinde eğitim vermesi gerekebilir, ancak bu, okulun velilerle işbirliği içerisinde alacağı bir karardır. Önemli olan, öğrencinin hastalığının, öğrencinin eğitim hakkını yerine getirmesini veya eğitimden tatmin edici bir fayda sağlanmasını engelleyen bir yokluğa neden olup olmadığıdır.

Öğrencinin kendi evinde eğitim almasına karar verildiğinde, bu, özel eğitim ile ilgili resmi bir karardır.

Evde özel eğitim hakkına sahip olan öğrenciler ile uzun süre hasta öğrenciler, normal eğitim gören öğrencilerle aynı ders saat sayısına sahiptirler. Bununla birlikte, kaç saat eğitim verileceği, hasta öğrencinin ne kadar eğitim alabileceğine bağlı olacaktır.

Özel eğitim gören öğrencilerin ayrıca bir bireysel eğitim planı alma hakkı da vardır (IOP). Plan, eğitimin amaç ve içeriğini ve nasıl gerçekleştirileceğini göstermelidir.

Hedef Kitle

Hastalık nedeniyle uzun süre okula gidemeyecek temel eğitim ve lise öğrencileri.

Yasalar

Bakınız
Bakınız Eğitim Yasası § 2-2, Bölüm 5

Opplæringslova

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Kronik veya ciddi bir hastalığı olan bir çocuğun velileri okulla irtibata geçerek bir uzman değerlendirmesi yapılmasını talep edebilirler. Değerlendirme, PP hizmeti (pedagojik-psikolojik hizmet) tarafından yapılır ve özel eğitim kararının temelini oluşturur.

Tıbbi bir değerlendirmeden geçmeniz gerekebilir.

Dosya inceleme

Öğrenciye sunulan eğitimin tasarımında hem öğrencinin hem de velilerin katılımına büyük önem verilecektir.

Belediye veya ilçe belediyesi özel eğitim verilmesini kabul ederlerse, öğrenci için bir bireysel eğitim planı (özel müfredat) hazırlayacaklardır. Plan, eğitimin amaç ve içeriğini ve nasıl gerçekleştirileceğini göstermelidir. Özel eğitimin bir yıl veya daha uzun sürmesi halinde, okul, öğrencinin aldığı eğitimin genel bir görünümünü ve öğrencinin gelişiminin bir değerlendirmesini içeren bir rapor hazırlayacaktır. Bu, Eğitim Yasası 5.5. maddesinden anlaşılmaktadır.

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun kalmazsanız, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde belediye nezdinde itirazda bulunabilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Rehberliğe ihtiyacınız varsa, belediye ile iletişime geçebilirsiniz. Belediye kararında ısrar ederse dava, itirazınızın onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek olan valiliğe gönderilecektir.

Tjenesten oppdatert: 11.05.2020 08:22