Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Güvenlik alarmı

Güvenlik alarmı, vücutta taşınabilir ve evde bakım hizmeti veren bir nöbetçi merkezine bağlı olan küçük bir alarmdır. Güvenlik alarmı için belediyeye başvurabilirsiniz.

Tanım

Tek başına yaşıyorsanız ve acil durumlarda yardım çağırmanız gerekiyorsa, güvenlik alarmı başvurusunda bulunabilirsiniz. Güvenlik alarmı, evde bakım hizmetine yönlendiren bir nöbetçi merkezine bağlıdır. Nöbetçi merkez ya da belediye personeli bir uyarı sinyali alındığında gece gündüz harekete geçerler.

Hedef Kitle

Tek başlarına yaşadıklarında kendilerini güvende hissetmeyen yaşlılar, engelli insanlar ve diğerleri

Yasalar

Güvenlik alarmı zorunlu bir hizmet değildir, ancak Sağlık ve Bakım Hizmetleri Yasasına göre hizmet hakkı veren bir yardım ihtiyacı söz konusu ise verilebilir. Bkz. Sağlık ve Bakım Hizmetleri Yasası § 3-2.

Forvaltningsloven
Helse- og omsorgstjenesteloven
Forskrift om egenandel for helse- og omsorgstjenester

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Güvenlik alarmı başvurusunda yardım için belediye ile iletişime geçebilirsiniz veya ihtiyacınız olduğunda başkalarından size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Sizin adınıza bir başkası başvuruda bulunacak ise, bunun için vekalete sahip olması gerekir.

Dosya inceleme

Belediye, meseleyi çözmek için gerekli bilgileri toplayacaktır. Genellikle bir ev ziyareti yapıyoruz. Bundan sonra bir karar alınır. Genellikle kararla birlikte aynı zamanda bir gerekçe de alırsınız. Karardan memnun olmadığınız zaman, mümkün olursa her zaman bir gerekçe alacaksınız. Gerekçe eklenmemiş ise, karara itiraz süresi dolmadan önce belediyeye başvurarak bunu elde edebilirsiniz.

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun kalmazsanız, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde belediye nezdinde itirazda bulunabilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Rehberliğe ihtiyacınız varsa, belediye ile iletişime geçebilirsiniz. Belediye kararında ısrar ederse dava, itirazınızın onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek olan valiliğe gönderilecektir.

Tjenesten oppdatert: 13.05.2020 09:30