Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

İlköğretim okulunda mazeret izni

İlköğretim okulunda çocuğunuz için mazeret izni başvurusunda bulunma imkanına sahipsiniz, ancak bu izni her zaman alamazsınız.

Tanım

Öğrenciler ilköğretim eğitiminde iki haftaya kadar mazeret izni alabilirler. Okul, izin vermenin uygun olup olmadığını değerlendirecektir. Bir seferde iki haftadan uzun mazeret izni verilemez.

Norveç kilisesinin dışında bir dini cemaate ait olan öğrenciler, dini cemaatin kutsal günlerinde mazeret izni alma hakkına sahiptir. Ebeveynler, öğrenci geri döndüğünde normal eğitimi takip edebilmesi için izin süresi boyunca gerekli eğitimi sağlamalıdır.

Yasalar

Bkz. Eğitim Yasası § 2-11 birinci ve ikinci paragrafı.

Forvaltningsloven
Opplæringslova

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun kalmazsanız, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde belediye nezdinde itirazda bulunabilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Rehberliğe ihtiyacınız varsa, belediye ile iletişime geçebilirsiniz. Belediye kararında ısrar ederse dava, itirazınızın onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek olan valiliğe gönderilecektir.

Tjenesten oppdatert: 11.05.2020 08:50