Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Diş sağlığı hizmeti

Genel diş sağlığı hizmeti 18 yaşın altındaki herkes için ücretsiz olup, düzenli kontrol ve tedaviden oluşur. Kural olarak yetişkinler kendileri ödemek zorundadır, ancak istisnalar vardır.

Tanım

İlçe belediyesi genel diş sağlığı hizmetinden sorumludur ve öncelikli gruplara ücretsiz tedavi sunmaktadır. Buna ek olarak, 19 ve 20 yaşlarındaki kişilere, tedavide kamu tarifeleri üzerinden % 25 indirim sunulmaktadır.

Hedef Kitle

Genel diş sağlığı hizmeti, şu öncelikli gruplara düzenli ve gezici bir olanak sunmaktadır:

  • Doğumdan itibaren 18 yaşını doldurana kadar çocuk ve gençler
  • Kurum içindeki ve dışındaki zihinsel engelliler
  • Kurumda ve evde bakılan yaşlılar, kronik hastalar ve engelli insanlar
  • Resmi olarak kabul edilen mülteciler ve sığınmacılar
  • Tedavi yılında 19 veya 20 yaşında olan gençler 
  • İlçe belediyesinin öncelik vermeye karar verdiği diğer gruplar

Buna ek olarak, belediyenin madde bağımlılığı kapsamındaki uyuşturucu bağımlıları ücretsiz diş tedavisi hakkına sahiptir.

Hizmet bedeli

İlk üç grup için hizmet ücretsizdir. Belediye, (hasta ve kullanıcı hakları kanununa göre) kendi geçimlerini sağlayamayan kişiler için diş tedavisi yardımı yapabilir. Çalışma ve Yardım Kurumu Sigortasının hastalık durumunda destekle ilgili kendine ait kuralları vardır.

Yasalar

Sosyal Sigortalar Yasasındaki ilgili paragraf Diş Hekimliği Yardımı § 5-6 ve Hasta ve Kullanıcı Hakları Yasasında § 1-3’tür.

Forskrift om stønad til dekning av utgifter til tannbehandling
Folketrygdloven
Tannhelsetjenesteloven
Helsepersonelloven
Pasient- og brukerrettighetsloven
Forskrift om vederlag for tannhelsetjenester

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Öncelik gruplardan birine dahil iseniz, hizmet için başvurmanız gerekmez. İlçe belediyesi sizi arayacaktır. Siz veya çocuklarınızın takip edilmediğini düşünüyorsanız bunu bildirin.

Hasta ve Kullanıcı Hakları Yasasına göre diş tedavisi yardımı için belediyeye başvurun. Hastalıkla bağlantılı diş tedavisi için Çalışma ve Yardım Kurumu Sigortası ile irtibata geçin.

İtiraz olanağı

Gerekli yardımı alamadığınızı veya hizmet performansından memnun olmadığınızı düşünüyorsanız, belediyenin belirlediği makama bir itiraz gönderebilirsiniz. Karar sizin aleyhinize olursa ya da reddedilirse, valiliğe itirazda bulunabilirsiniz.

Tjenesten oppdatert: 14.10.2021 09:23