Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Ev işlerinde yardım

Temizlik, idare veya kişisel bakım için pratik yardıma ihtiyacınız varsa, ev işlerinde yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Belediye, sizinle işbirliği içinde hangi hizmetlerin verilmesi gerektiğini kararlaştıracaktır. Amaç, evde yaşayabilecek hale gelmenizdir.

Tanım

Temizlik, idare veya kişisel bakım için pratik yardıma ihtiyacınız varsa, ev işlerinde yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Öz bakım yardımı ve kişisel bakım, ev eşyalarını sipariş etme, bunların gerektiğinde kapıya teslim edilmesini sağlama, sıcak öğle yemeği veya ısıtılmak üzere soğuk öğle yemeği getirilmesini sağlama, çamaşır, bulaşık yıkama, ev temizliği, pencerelerin silinmesi ve gerektiğinde büyük temizlik için yardım söz konusu olabilir.

Belediye, sizinle işbirliği içinde hangi hizmetlerin verilmesi gerektiğini kararlaştıracaktır. Amaç, evde yaşayabilecek hale gelmenizdir.

Kriterler/Koşullar

Kendinize bakamıyorsanız veya günlük faaliyetleri idare etmek için pratik veya kişisel yardıma bağımlı iseniz, yardım hakkına sahipsiniz. Hastalık, engellilik, yaşlılık veya başka nedenlerden ötürü özel bir yardım gereklidir. 

Hizmet bedeli

Ev yardımcısı size kişisel bakım işlerinde yardımcı olacaksa (tuvalete götürme, ayağa kaldırma, soyunma ve giyinme vs.) hizmet ücretsiz olmalıdır.

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Ev işlerinde yardım başvurusunda yardım için belediye ile iletişime geçebilirsiniz veya ihtiyacınız olduğunda başkalarından size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Sizin adınıza bir başkası başvuruda bulunacak ise, bunun için vekalete sahip olması gerekir.

Ekler

Sizin için başka bir kişi başvuruda bulunacak ise, bir vekaletname eklemeniz gerekir.

Dosya inceleme

Belediye, meseleyi çözmek için gerekli bilgileri toplayacaktır. Normal olarak bir ev ziyareti yapıyoruz. Bundan sonra bir karar alınır. Genellikle kararla birlikte aynı zamanda bir gerekçe de alırsınız. Karardan memnun olmadığınız zaman, mümkün olursa her zaman bir gerekçe alacaksınız. Gerekçe eklenmemiş ise, karara itiraz süresi dolmadan önce belediyeye başvurarak bunu elde edebilirsiniz.

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun kalmazsanız, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde belediye nezdinde itirazda bulunabilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Rehberliğe ihtiyacınız varsa, belediye ile iletişime geçebilirsiniz. Belediye kararında ısrar ederse dava, itirazınızın onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek olan valiliğe gönderilecektir.

Tjenesten oppdatert: 04.05.2020 21:51