Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Konut edinme yardımı

Uygun bir evi finanse edebilecek yeterli büyüklükte bir konut kredisi alamayan kişiler konut edinme yardımı alabilirler.

Tanım

Maddi durumunuz iyi değilse ve makul ve uygun bir ev edinmek için desteğe ihtiyacınız varsa, konut edinme yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Uygulama ihtiyaca bağlıdır. Özel durumlarda yardım, tercihen konut kredisi ile birlikte evi elde tutabilmek için borcun yeniden finanse edilmesi amacıyla da kullanılabilir.

Hedef Kitle

  • Engelli kişiler
  • Mülteciler
  • Sosyal olarak dezavantajlı insanlar

Kriterler/Koşullar

Ev, hem büyüklük hem masraf açısından da uygun olmalıdır. Ev ayrıca olası bir engellilik için uygun olmalıdır.

Broşürler, belgeler, haritalar vb.

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Elektronik olarak başvurabilir (aşağıdaki bağlantıya bakın) veya HB 7.S.13 formu üzerine yazabilirsiniz.  Formu belediyeden veya aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

Ekler

Ekler başvuru formunun 8. maddesinde belirtilmiştir.

Dosya inceleme

Belediye, meseleyi çözmek için gerekli bilgileri toplayacaktır. Bundan sonra bir karar alınır. Genellikle kararla birlikte aynı zamanda bir gerekçe de alırsınız. Karardan memnun olmadığınız zaman, mümkün olursa her zaman bir gerekçe alacaksınız. Gerekçe eklenmemiş ise, karara itiraz süresi dolmadan önce belediyeye başvurarak bunu elde edebilirsiniz.

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun değilseniz, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde itiraz edebilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Gerekirse, bunu yeni açıklamalar ile gerekçelendirin. İtiraz makamı, belediyenin kendi itiraz kuruludur.

Tjenesten oppdatert: 11.05.2020 15:34