Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Okul ilişkisi

Tüm öğrenciler bir okula aittir. Kural olarak öğrencinin hangi okula gideceği, öğrencinin oturduğu yere göre belirlenir.

Tanım

İlköğretim okulu öğrencileri ait oldukları okula gitme hakkına sahiptir. Çocuğunuzun başka bir okula alınması için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunun kabul edilip edilmeyeceği belediyenin sorumluluğundadır.

Okul/belediye, okul çağındaki çocukların velilerine mektup gönderecektir. Mektupta nerede ve ne zaman buluşulacağı açıklanacaktır.

Hedef Kitle

Okul çağındaki çocukların velileri

Kriterler/Koşullar

Öğrencinin hangi okula gideceğini, somut bir değerlendirmeden sonra belediye belirler. Değerlendirme coğrafi koşullara göre yapılmalıdır, ancak örneğin kardeşlerin aynı okula yerleştirilip yerleştirilmediği, okul kapasitesi ve okul yolunun tehlikeli olup olmadığı da dikkate alınmalıdır.  

Yasalar

Bakınız özellikle Eğitim Yasası § 8-1 Okul

Forvaltningsloven
Opplæringslova

Dosya inceleme

Belediye, meseleyi çözmek için gerekli bilgileri toplayacaktır. Bundan sonra bir karar alınır. Genellikle kararla birlikte aynı zamanda bir gerekçe de alırsınız. Karardan memnun olmadığınız zaman, mümkün olursa her zaman bir gerekçe alacaksınız. Gerekçe eklenmemiş ise, karara itiraz süresi dolmadan önce belediyeye başvurarak bunu elde edebilirsiniz.

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun kalmazsanız, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde belediye nezdinde itirazda bulunabilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Rehberliğe ihtiyacınız varsa, belediye ile iletişime geçebilirsiniz. Belediye kararında ısrar ederse dava, itirazınızın onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek olan valiliğe gönderilecektir. Hem öğrencinin hangi okula ait olduğu hakkındaki karara, hem de başka bir okula geçiş kararına itiraz edebilirsiniz.

Tjenesten oppdatert: 23.03.2018 16:22