Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Okula başlangıç

Çocuklar prensip olarak, altı yaşına girdiklerinde okula başlamalıdır. Çocuğunuz için okula geç veya erken başlama başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tanım

Çocuklar prensip olarak, altı yaşına girdiklerinde okula başlamalıdır. Çocuğunuz için okula geç veya erken başlama başvurusunda bulunabilirsiniz. Okula geç başlama, çocuğun okula yedi yaşına girdiğinde başlaması anlamına gelir. Okula erken başlama ise, çocuğun okula beş yaşına girdiğinde başlamasıyla ortaya çıkan durumdur.

Okul/belediye, okul çağına gelmiş çocuğu olan ebeveynlere yazı gönderir. Yazıda, ne zaman nerede bulunmanız gerektiğiyle ilgili bilgi verilir.

Hedef Kitle

Okul çağına gelmiş çocuğu olan ebeveynler

Kriterler/Koşullar

Öğrenci, durumu uzman gözüyle değerlendiren Eğitim Psikolojisi Servisinin, çocuğun okula başlamak için yeterli olgunluğa erişmediği yönünde bir endişesinin olduğu durumlarda, okula geç başlama hakkını elde eder.

Okula geç başlayabilmek için, çocuğun 1 Nisan itibarıyla beş yaşına girmiş olması gerekir. Eğitim Psikolojisi Servisi tarafından uzman değerlendirmesi yapılmalıdır.

Ekler

Uzman görüşü

Dosya inceleme

Durumun karara bağlanması için gerekli bilgiler belediye tarafından toplanacaktır. Ardından bir karara varılır. Çoğu zaman size kararla birlikte bir açıklama sunulur. Karardan memnun kalmamanız halinde, size her zaman bir açıklama sunulur. Gerekçe belirtilmezse, karara itiraz süresi dolmadan önce belediyeyle iletişime geçilerek öğrenilebilir.

Dosya inceleme süresi

Belediye, konuyu mümkün olan en kısa sürede değerlendirecektir. Konu bir ay içerisinde sonuca ulaştırılamazsa, bunun nedenlerine ilişkin yazılı bir bildirim alırsınız. Kararın verilmesini bekleyebileceğiniz tarih de size bildirilecektir.

İtiraz olanağı

Karardan memnun değilseniz, kararın elinize ulaşmasını izleyen üç hafta içerisinde belediyeye itirazınızı iletebilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değiştirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayın. Desteğe ihtiyacınız olursa lütfen belediye ile iletişime geçin. Belediye kararından vazgeçmezse, konu, itirazın kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek olan mülki idare amirliğine havale edilir.

Tjenesten oppdatert: 24.05.2017 15:36