Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Ruhsal sağlık hizmeti

Psikolojik sorunlarınız veya rahatsızlıklarınız varsa, belediye yaşam ile başa çıkma yeteneğinizi destekleyecek çeşitli teklifler sunmaktadır. Bunlar, hem sizin hem de akrabalarınız için sosyal faaliyetler, danışmanlık ve rehberlik, sohbet grupları ve daha fazlasına ulaşma konusunda yardım olabilir.

Tanım

Belediye çocuklar, yetişkinler ve akrabalar için ruh sağlığı hizmetleri sunmaktadır. Travmatik bir şeyler, üzüntü veya taciz yaşadıysanız veya acı çekiyorsanız ve depresyondaysanız, belediyenin sağlık hizmeti aracılığıyla yardım alabilirsiniz.

Acil servis, aile hekimi, sağlık ocağı veya belediyenin web sitesi aracılığıyla temasa geçebilirsiniz.

Hedef Kitle

Evde yaşayan ve ruhsal bozuklukları olan kişiler.

Kriterler/Koşullar

Hizmeti alıp almayacağınıza siz karar verirsiniz.

Yasalar

Bu, kanunen verilmesi gereken bir hizmettir. Ayrıca bkz. Sağlık ve Bakım Hizmetleri Yasası § 3-2.

Forskrift om habilitering og rehabilitering
Helsepersonelloven
Helse- og omsorgstjenesteloven
Pasient- og brukerrettighetsloven

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Yardım almak için belediye ile iletişime geçebilirsiniz veya ihtiyacınız olduğunda başkalarından size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Sizin adınıza bir başkası başvuruda bulunacak ise, bunun için vekalete sahip olması gerekir.

Ekler

Sizin için başka bir kişi başvuruda bulunacak ise, bir vekaletname eklemeniz gerekir.

Dosya inceleme

Belediye, meseleyi çözmek için gerekli bilgileri toplayacaktır. Bundan sonra bir karar alınır. Genellikle kararla birlikte aynı zamanda bir gerekçe de alırsınız. Karardan memnun olmadığınız zaman, mümkün olursa her zaman bir gerekçe alacaksınız. Gerekçe eklenmemiş ise, karara itiraz süresi dolmadan önce belediyeye başvurarak bunu elde edebilirsiniz. 

Dosya inceleme süresi

Belediye konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun kalmazsanız, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde belediye nezdinde itirazda bulunabilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Rehberliğe ihtiyacınız varsa, belediye ile iletişime geçebilirsiniz. Belediye kararında ısrar ederse, valiliğe itiraz edebilirsiniz.

Ayrıca hizmet performansı hakkında da itirazda bulunabilirsiniz. İtiraz, belediyeye veya doğrudan hizmet sağlayıcısına gönderilecektir.

Tjenesten oppdatert: 11.05.2020 09:00