Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Yeterlilik programı

Yeterlilik programı, çalışma hayatına katılmayı başaramayanlar için bir tekliftir, ancak size sosyal güvenlik hakkı veren bir tıbbi tanı yoktur. 

Tanım

Yeterlilik programı, çalışma ve yardım kuruluşunun çalışmak isteyenler için sunduğu bir tekliftir, ancak bunu başarabilmek için ekstra süreklilik gerekir. Program sizinle işbirliği içinde oluşturulur. Bu, iş odaklı aktivitelerden oluşacaktır, ancak diğer aktiviteleri de içerebilir. Bu, program süresi içinde tıbbi tedavi, eğitim ve kendi aktivitelerinizin zamanına göre ayarlanabilir. Program yıl boyunca ve tam zamanlı olacaktır. Program süresince yeterlilik desteği alacaksınız. Bireysel bir plan hakkına sahipsiniz.

Hedef Kitle

İşlerini tamamlayabilmek için zaman içinde yakın ve koordineli bir takibe ihtiyacı olanlar

Kriterler/Koşullar

Çalışma çağındasınız, işinizde ve gelirinizde önemli bir azalma var ve Ulusal Sosyal Sigorta Yasası ve İş Piyasası Kanununa göre geçiminizi sağlamak için hiçbir geliriniz yok veya çok sınırlı bir gelire sahipsiniz.

Broşürler, belgeler, haritalar vb.

İşbirliği ortakları

Çalışma ve Yardım Kurumu Ofisinde personel bütünsel ve kişiye özel çözüm bulmak için birlikte çalışır. Katılımcılar yakın ve koordineli bir destek alacaklardır. Personel bu nedenle iş dünyası, sağlık dairesi, sivil toplum kuruluşları vs. ile işbirliği içindedir. İşbirliği ortakları programın içeriğine bağlıdır.

Yasalar

Yeterlilik programı kanunen verilmesi gereken bir hizmettir. Ayrıca bakınız: Sosyal Hizmetler Yasası Bölüm 5.

Forvaltningsloven
Forskrift om habilitering og rehabilitering
Sosialtjenesteloven

Dosya inceleme

Çalışma ve Yardım Kurumu Ofisi, davanız hakkında karar vermeden önce meselenin olabildiğince aydınlatılmasını sağlayacaktır. Davayı işleme koymak için hangi bilgilerin gerekli olduğu ve bunların nasıl belgelendirileceği konusunda somut bir bireysel değerlendirme yapılacaktır. Bilgiler mümkün olduğunca sizinle işbirliği içinde toplanacaktır. Başvuru bireysel olarak değerlendirilecektir ve hem kabul ve hem de ret bir kararda gerekçelendirilmelidir. Yeterlilik programı, başvurunuzu gönderdikten sonra en geç altı ay içinde başlamalıdır. Başlamadan önce, zorunlu bir çalışma yeteneği değerlendirmesinden geçmeniz gerekir.

Dosya inceleme süresi

Çalışma ve Yardım Kurumu konuyu en kısa zamanda ele almalıdır. Konunun bir ay içinde çözüme kavuşturulamaması durumunda, bunun nedenleri yazılı olarak açıklanacaktır. Ayrıca, kararın muhtemelen ne zaman verileceği hakkında da bilgilendirileceksiniz.

İtiraz olanağı

Karardan memnun kalmazsanız, bunu aldıktan sonra üç hafta içinde çalışma ve yardım kuruluşuna itirazda bulunabilirsiniz. Neden memnun olmadığınızı ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. Çalışma ve Yardım Kurumu Ofisi, itirazı formüle etmek için ihtiyacı olanlara yardımcı olacaktır. Çalışma ve yardım kuruluşu kararında ısrar ederse dava, itirazınızın onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek olan valiliğe gönderilecektir.

Tjenesten oppdatert: 06.05.2020 11:54