Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Kira yardımı

Kira yardımı, düşük gelirli ve yüksek konut giderlerine sahip olanlar için bir yardımdır. Kira yardımı için belediyeye başvurmalısınız.

Tanım

Kira yardımına, ev halkınızın düşük bir gelire ve yüksek konut giderlerine sahip olduğu takdirde başvurabilirsiniz. Ne kadar gelire sahip olabileceğiniz konusunda belirlenmiş üst sınırlar vardır.

Bazı istisnalar dışında 18 yaşından büyük herkes başvuruda bulunabilir. Devlet Konut Bankası ve Belediye kira yardımı düzenlemesi konusunda işbirliği içindedir. Belediye başvurunuzu işleme koyar ve sizinle ilgili tüm iletişimi sağlar.

Son başvuru tarihi ayın 25'idir. Kira yardımı, başvurunuzu yaptıktan sonra ayın 20'sinde ödenir.

Kararda bir hata olduğunu düşünüyorsanız, belediyeye itiraz edebilirsiniz.

Hesaplamayı etkileyen değişiklikleri bildirmek zorundasınız.

Hedef Kitle

Kimlerin kira yardımı alabileceğini burada görebilirsiniz.

Kriterler/Koşullar

Kira yardımı için 18 yaşından büyük herkes başvurabilir – yüksekokul öğrencileri ve silahlı kuvvetlerde ilk kez hizmet gören kişiler dışında. Ancak, aşağıdaki durumlarda da başvurabilirsiniz

  • Çocuksuz bir yüksekokul öğrencisi iseniz ve eğitimin kamu hizmetine yönelik bir işin bir parçası olması
  • 18 yaşın altında iseniz ve çocuğunuz varsa

İşbirliği ortakları

Devlet Konut Bankası ve belediye kira yardımı düzenlemesi konusunda işbirliği içindedir. Başvuru sahibi olarak sizinle ilgili tüm iletişimi belediye sağlar.

Yasalar

Devlet Konut Bankası ve belediye bu hizmeti vermekle yükümlüdürler.

Forskrift om bustøtte
Bustøttelova
Forvaltningsloven

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Kira yardımı için internetten veya yazılı olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Yazılı başvurunuzu belediyeye göndermelisiniz. Sorularınız varsa veya yardıma ihtiyacınız olursa belediyeye başvurun.

Dosya inceleme

Belediye başvuruyu alır ve bilgilerin doğruluğunu araştırır. Başvuru işleme konulduktan sonra, Vergi Dairesi ve Çalışma ve Yardım Kurumu gibi bazı resmi kurumlardan bilgi alınır. Yardımla ilgili resmi kararı Devlet Konut Bankası verir.

İtiraz olanağı

Kararda bir hata olduğunu düşünüyorsanız, kararı aldıktan sonra üç hafta içinde itirazda bulunabilirsiniz. İtirazı belediyeye göndermelisiniz. Her zaman adınızı, kimlik numaranızı ve dava konusunu belirtmeyi unutmayın. Neyin yanlış olduğunu ve kararın neden değişmesi gerektiğini düşündüğünüzü açıklayınız. İtirazınızı imzalamanız ve ilgili belgeleri eklemeniz gerekir. Belediye size itirazınızı formüle etmenize yardımcı olabilir. Devlet Konut Bankası itirazı iki ila altı hafta içinde ele alacak ve size bir karar gönderecektir. İtirazının kabul edilmemesi halinde, itirazınızın Devlet Konut Bankasının bağımsız itiraz kurulu tarafından ele alınmasını talep edebilirsiniz. Kira yardımı başvurusunu gelecek aylar için yapmak istiyorsanız, yeni bir başvuru göndermeniz gerekir.

Tjenesten oppdatert: 04.05.2020 12:42