Hopp til toppmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Okulda danışmanlık

Tüm orta öğretim öğrencileri eğitim ve kariyer fırsatları konusunda danışmanlık hizmeti alma hakkına sahiptir.

Tanım

Gittiğiniz okulda, bir danışmanlık hizmeti olmalıdır. İleri eğitim ve kariyer tercihleriniz konusunda karar vermek için yardım alacaksınız (eğitim ve mesleki danışmanlık). Doğru okulu bulma konusunda kişisel sorunlar ve zorluklar yaşıyorsanız da tavsiyeler alabileceksiniz sosyal eğitim danışmanlığı). Okul gerektiğinde doğru yardım kuruluşlarını bulacak ve onlarla iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Siz ve ebeveynleriniz bu danışmanlık hizmetinin olduğu konusunda bilgilendirileceksiniz. Danışmanlık hizmeti, ihtiyacınıza bağlı olarak gruplar halinde veya bireysel olarak verilebilir. Amaç, kendinizi geliştirmenize ve sahip olduğunuz kaynaklardan yararlanmanıza yardımcı olmaktır – geleneksel cinsiyet rollerine bağlı olmadan.

Danışmanlığın amacı, öğrenciler arasındaki sosyal farklılıkları gidermek, öğrencilerin okulu tamamlamalarına ve etnik azınlıkların entegrasyonuna yardımcı olmaktır. 

Hedef Kitle

İlkokul ve orta eğitim öğrencileri

Kriterler/Koşullar

Danışmanlık; eğitim ve meslek seçimi, eğitim veya okulda kendinizi nasıl hissettiğiniz hakkında bir şeyler ifade edebilecek kişisel, sosyal ve duygusal sorunlar ile ilgilidir. Buna karşın mesleki sorunlar iletişim öğretmeni veya Pedagojik-Psikolojik Hizmetlerin sorumluluk alanındadır.

Hizmet bedeli

Hizmet ücretsizdir.

Broşürler, belgeler, haritalar vb.

İşbirliği ortakları

Öğrenci velileri ve okul dışındaki yardım kuruluşları

Yasalar

Eğitim Yasası Yönetmeliği Bölüm  22 Gerekli danışmanlık hizmeti alma hakkı.

Forskrift til opplæringslova

Hizmet kılavuzu – hizmet sunum ve alımlarının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler

Okul sahipleri olarak belediye/ilçe belediyesi danışmanlık hizmeti sunmakla yükümlüdür. Gerekli danışmanlık hizmetini alamıyorsanız, Eğitim Yasasına göre denetleyen valiliğe başvurabilirsiniz.

Tjenesten oppdatert: 23.03.2018 15:56